NCP1400ASN33T1G
Synchronous Rectifier : No
Frequency - Switching : 180kHz
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case : SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Min) : 0.8V
Function : Step-Up
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Output Type : Fixed
Current - Output : 100mA (Switch)
Voltage - Input (Max) : 3.3V
Voltage - Output (Max) : -
Topology : Boost
Number of Outputs : 1
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Supplier Device Package : 5-TSOP
Mfr : onsemi
Output Configuration : Positive
Base Product Number : NCP1400
Description : IC REG BOOST 3.3V 100MA 5TSOP