XC9141A25CMR-G
Synchronous Rectifier : Yes
Frequency - Switching : 1.2MHz
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Min) : 0.65V
Function : Step-Up
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.5V
Output Type : Fixed
Current - Output : 500mA
Voltage - Input (Max) : 6V
Voltage - Output (Max) : -
Topology : Boost
Number of Outputs : 1
Package : Tape & Reel (TR)
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : XC9141
Supplier Device Package : SOT-25
Mfr : Torex Semiconductor Ltd
Output Configuration : Positive
Base Product Number : XC9141
Description : 0.8A SYNCHRONOUS STEP-UP DC/DC C
Contact Now
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 500mA SC-74A, SOT-753