IGP40N65F5XKSA1
Product Categories
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
IGP40N65F5XKSA1
  • 1
Test Condition : 400V, 20A, 15 Ohm, 15V
Product Category : IGBT Modules
Current - Collector Pulsed (Icm) : 120A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 650V
Switching Energy : 360µJ (on), 100µJ (off)
Mounting Type : Through Hole
Manufacturer : Infineon Technologies
Minimum Quantity : 1
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type : -
Reverse Recovery Time (trr) : -
Supplier Device Package : PG-TO-220-3
Part Status : Active
Packaging : Tube
Gate Charge : 95nC
Td (on/off) @ 25°C : 19ns/160ns
Input Type : Standard
Package / Case : TO-220-3
Current - Collector (Ic) (Max) : 74A
Power - Max : 255W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.1V @ 15V, 40A